30 Nisan 2012 Pazartesi

ŞİİR SOFRASI

                                 
                                                    ŞİİR SOFRASI
                                                                                 

Şiir sofrası kurar mısınız dostlar siz de? Gecenin bir yarısında, oturup şairlerle dertleşir misiniz? Acaba bu şiiri niye yazıldı diye düşünür müsünüz? Ya da belli saatlerde, anlarda, durumlarda vazgeçemediğiniz, olmazsa olmaz dediğiniz şiirler var mıdır?

Güzeldir şiir sofrası kurmak. Hele de gece ve yalnızsanız.Daldan dala konan kuş gibi, çiçekten çiçeğe geçen kelebek  gibi; o şiirden bu şiire atlarsanız.Düşünürsünüz, kendinizi ve evreni yeniden yorumlarsınız.Belki de aynı şiiri bilmem kaçıncı defa okursunuz; ama yine de farklı bir tat alırsınız.Yaşadıklarınız geçer gözünüzün önünden ; yaşayamadıklarınız, hayalleriniz...Bunların hepsini iyi şiir size duyurur..Anın sıkıntılarından kurtulursunuz. Söz şairlerindir artık. Bir de bakmışsınız zaman su gibi akıp gitmiş, geride dudakta hoş bir tebessüm kalmış.

Ne güzeldir bilir misiniz, bir gece Cahit Sıtkı'dan, Orhan Veli'ye uzanmak; Attila İlhan'dan Yahya Kemal'e , Sezai Karakoç'a , Necip Fazıl'a uzanmak... Hangisini sayayım, sayamadıklarım gücenir.Hepsinin ayrı bir üslubu vardır ve hepsinin ayrı bir tadı...Hiçbirinden vazgeçemem...
Birini ötekine tercih edemem; çünkü onlar gönlümün davetsiz misafirleridir.


Bir gün siz de deneyin, üç beş şiirle de olsa başlayın bu maceraya.Göreceksiniz şiirle kalbinizin yıkandığını, ruhunuzun arındığını.Bu dünyadan geçtiğinizi, ayrı bir âleme daldığınızı fark edeceksiniz.Gençler  hemen öyle mazaret aramayın: "İyi de bizde bu kitaplar yok ki siz edebiyatçısınız tabii." diye sızlanmaya.Alın bir antoloji başlayın seçme şiirlerle, şiir ikliminin havasını almaya. 'Şiir balını' bir kere tattınız mı bir daha bırakabilecek misiniz bakalım!

Ne yazık sevgili Ali Çolak'ın belirttiği gibi şiirsiz kalanlara. "Onların hep bir yanları eksiktir.". Ne mutlu o insanlara ki her şeye rağmen şiirle yaşarlar..
                                                                                                                  Haziran 2008
                                                                                                             Serkan ELDEMİR
* Bu yazı ,Zeybekler Anadolu Lisesi dergisi "Zeybekçe" de yayınlanan yazının gözden geçirilmiş halidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder