6 Mayıs 2012 Pazar


                 AYTMATOV: “YURDUNUN TÜRKÜSÜNÜ SÖYLEYEN ADAM”


Aytmatov… Kırgızistan’ın yetiştirdiği en büyük değer… Türk dünyasının sesi, nefesi… Yaşadığı acıları, ustalıkla anlatan bilge yazar.

Cengiz Aytmatov’la okur olarak tanışmamı hatırlıyorum. İlk tayin yerim Trabzon’da, Trabzon’un hangi ilçesine gideceğimi heyecanla beklerken küçük bir otel odasında, masanın üstünde “ Varlık Yayınları”ndan çıkmış, “Toprak Ana”yı gördüm ve bir iki gecede okudum. Adeta çarpılmış gibi Aytmatov’un dünyasına girdim. Çarpıldım çünkü edebiyat öğretmeni olarak gelmiştim; ama böylesini bir değeri nasıl kaçırmıştım? Aytmatov o ana kadar okuduğum yazarların hepsinden farklı gelmişti. Sonra baş ucu kitaplarımdan biri olacak “Gün Olur Asra Bedel” , askerde bir çırpıda okuduğum “ Elveda Gülsarı”. Ve diğerleri: “ Beyaz Gemi” , “Cemile” ,“ Sultan Murat”  “Al Yazmalım”…

Artık ben de ‘yurdunun türküsünü söyleyen adamın’ tutkunlarından olmuştum. Peki, neydi Cengiz Aytmatov’u, Türk dünyasının “Çıngız Aga”sını bana bu kadar sevdiren, olmazsa olmazım yapan? Bana göre Aytmatov, her şeyden önce iki sevgiyi çok güzel anlatan bir yazar: “Aşk ve vatan sevgisi.” Onun en sevda dolu hikâyelerinde bile yurdunun efsanelerini görüyoruz. Geniş Kırgız, Kazak bozkırlarının soğuğunu, Issık Gölü, dağlarını, yurduna olan sevgisini büyüleyici bir dille anlatıyor. “Gün Olur Asra Bedel”de ata topraklarına duyulan saygı, sevgi hangimizin gözünü yaşartmamıştır ki? Hepimiz, Yedigey Cangeldi’yle beraber “Ana beyit” mezarlığının akıbetini merak etmedik mi?  Mankurtlaşmak bugün sosyoloji terminolojisine girmedi mi?

Tabii bir de milletinin acılarını tüm dünyaya duyurmuş bir büyük yazar Aytmatov. Onun eserlerinde Kırgız halkının II. Dünya Savaşı ve sonrasında çektiği sıkıntıları da görüyoruz. Dini, milli değerleri yok edilmek istenen bir milletin isyanını, haykırışını görüyoruz. Ve milli kimliğin önemini.

Kısacası Aytmatov milli kimliği, vatan sevgisini, saf aşkı kendi değerlerine bağlı kalarak tüm dünyaya anlatan bana göre yirminci yüzyılın en önemli roman yazarıdır. Varsın ona “ Nobel”i lâyık (!) görmesinler. Mekânı cennet olsun…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder